Sigorta Hukuku

A- Ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları sonucu açılabilecek davaların takibi,

• Vefat Durumundan Dolayı Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Vefat eden kişinin desteğiyle yaşamını sürdürenlerin maddi ve manevi kayıpları, cenaze masrafları karşılanmak durumundadır. Kaza anında ölümün gerçekleşmemesi ve yaralının hastanede vefat etmesine kadar olan süre zarfında, hastane giderleri, yol masrafları da tazmin edilecektir.

• Bedensel Zararların Meydana Gelmesi Durumunda Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Bedensel zararlar arasında aşağıdaki durumlar sayılabilir:

(Kazada kişinin sakat kalması ve bu durumun süreklilik arz etmesi, Kişinin kaza sonucunda geçici bir süre ile iş göremez durumda olması, Kaza sonucu kişinin ruhsal bozukluk yaşaması, bu durum geçici ya da kalıcı olabilir.) 

(Mevzuattaki eksiklikten dolayı sakatlık oranının bilinmediği estetik hasarlar, Kaza sonucu büyük çapta sakatlığı olan kişinin hayatı boyunca bakıma muhtaç olması durumunda Bakıcı masrafları, Kişide geçici olarak iş göremezlik durumu varsa bu süre zarfında yardım eden ve bakımını sağlayan kişiye yaptıklarının karşılığının ödenmesi, İyileşme sürecindeki tedavi masrafları, ameliyat giderleri  gibi masraflar ve kaza geçiren kişinin yakınlarının yol, yeme-içme, barınma vs. harcamalarının karşılanması, kişinin kazada uğradığı sürekli sakatlık durumundan dolayı gelirinin azalması ya da tamamen kaybetmesi durumu söz konusu olmasa bile güç kaybı yaşadığı için maddi ve manevi tazminat hakkı vardır.)

• Kaza Geçiren Kişinin Yakınlarının Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Kaza geçiren kişinin en yakınları yani anne, baba, eş, çocuk gibi kişilerin de kazadan dolayı yaşadığı şok, ruhsal bozukluk ve kalp krizi gibi durumlardan dolayı maddi ve manevi hakları bulunur. Büyük boyutlu durumlarda tedavi giderleri, kazanç kaybı gibi haller de teminat altında olacaktır.

• Araç Ve Eşya Hasarından Dolayı Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Herhangi bir trafik kazasından aracı ve araçtaki eşyaları zarar gören bir kişi olaydaki kusuru oranında zararını talep edebilir.

B- Araç Değer kaybı talepleri,

• Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası devreye girecektir.

• Aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz. Araç değer kaybının tahsisi esnasında sigorta şirketinin sorun çıkarması durumunda araç değer kaybını gösteren ekspertiz raporu ile Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapabilir veya Kaza sonrası anlaşmazlıklarda bir takım davalar açabiliriz.